bilgekent'

Evcil Hayvanlar

Yaban Hayat

(1) 2 »
:
Tarih: 2013/1/3 0:34:12 (1419 Okuma)

6 Ocak 2003 / FARUK MERCAN
http://www.aksiyon.com.tr
Emlak Bankası'nı 90 milyon dolar dolandırıp 1985'te İsviçre'ye kaçan işadamı Kemal Horzum'un Türkiye'ye getirilmesi, Başbakan Turgut Özal'a 1988'de Ankara'da düzenlenen suikastle daha da önem kazanmıştı. Çünkü cezaevinden kaçarak Özal'a saldırı düzenleyen suikastçi Kartal Demirağ, ifadelerinde Afyonlu hemşehrisi Horzum'dan söz etmekteydi.

Demirağ ifadelerinde, "Özal hükümetinin kaçakçılığı önleme konusundaki ekonomik politikası ile af çıkarmama konusundaki politikası Kemal Horzum ve yurtdışında bulunan kişileri rahatsız etti" demekteydi. Başbakan Turgut Özal da, suikastin bir ucunun İsviçre'ye uzandığına, bunu Horzum dosyasının aydınlatabileceğine inanmaktaydı. Özal, bir taraftan Başbakanlık Müsteşarı'nı araştırmalar yapmak üzere İsviçre'ye gönderirken, diğer taraftan da Kemal Horzum'un Türkiye'ye iadesi için çaba harcadı.

Haberin Devamı... | 11625 kelime | yorum?
:
Tarih: 2013/1/1 20:10:00 (1111 Okuma)


Kafkas Cephesinde: Sarıkamış Savaşı
Osmanlı Rus-SınırıKaradeniz olayı üzerine Ruslar Anadolu'nun kuzey-doğu sınırında saldırıya başlamışlardı. Bu bölgede Osmanlı-Rus sınırı Ayastefanos (Yeşilköy) ve Berlin Antlaşmalarıyla saptanmış bulunuyordu. Karadeniz'in kuzeyinde bir noktadan hareketle güney doğuya zikzak bir biçimde ilerlemekte olan sınır, Artvin, Oltu ve Baradız'ın güneyinden geçerek bundan sonra daha da güneye kayıp doğuya yönelmekte ve Ağrı'nın doğusunda bir noktada İran sınırına ulaşmakta idi. Ve buna göre de Batum, Ardahan ve Kars da Rusya'da kalmaktaydı.

Haberin Devamı... | 21592 kelime | yorum?
:
Tarih: 2012/12/15 1:33:55 (814 Okuma)

Özal'ın Deniz Gezmiş mektubu ortaya çıktı
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamından 4 hafta önce kaleme aldığı mektupta "Acıyıp bir şans daha vermeyelim" dediği ortaya çıktı.Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamından 40. yılında eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yazdığı bir mektup ortaya çıktı.
Özal, mektubunda "üç fidan" için "Acıyıp bir şans daha vermeyelim" diyor.
“Delikanlım” isimli bir belgesel hazırlayan Can Dündar, mektupla ilgili detayı Milliyet gazetesindeki köşesinde yazdı.
O dönemde DPT müsteşarlığından ayrılan Turgut Özal, Dünya Bankası’nda danışmanlık yapmak için ABD’ye gitmişti.
Özal’ın ABD’den gönderdiği mektup, idamdan 4 hafta önce Tercüman gazetesinin 2. sayfasında Ahmet Kabaklı’nın köşesinde yayınlandı.
Turgut Özal, mektubunda o günlerde Washington Post’ta Boğaz Köprüsü’nü öven bir makalenin yayımlandığından söz ediyor ve köprünün Türkiye’deki solcular tarafından nasıl “tenkitlere maruz kaldığını” hatırlatıyordu.

Mektup şöyle devam ediyordu:

“Muhterem Ahmet beyefendi,

Teknik Üniversite duvarlarına, bir tarafa köprü karikatürü, diğer tarafa da 6. Filo’yu koyarak ‘Köprü ve bekçisi’ diyen komünistlerin, aslında neyin peşinde oldukları bugün daha iyi anlaşılmıyor mu?

Bir senelik bir Örfi İdare, bütün melanet ve hıyanetlerini meydana çıkardığı gibi, Türkiye’nin kalkınması için sarf edilen insanüstü gayretlere yapılan insafsız hücumların kasti hüviyetlerini de ortaya çıkarmıştır. Zaman, muhakkak durumu daha iyi gösterecektir.

Fakat bir endişem var:
Tarihten, tecrübeden ders alacak mıyız, yoksa sözde bir acıma duygusu ile karıştırılan, aslında maksatlı birtakım oyunlara alet olarak Türkiye’yi yıkmak isteyenlere bir şans daha mı vereceğiz?

Türkiye hiçbir zaman komünist olmayacaktır, ama kalkınma yolunda kaybettiğimiz zamanları geri getirmenin mümkün olmamasından korkuyorum.” (Milliyet)

kaynak:http://www.radikal.com.tr/Radikal.asp ... eID=1087129&CategoryID=77

yorum?
:
Tarih: 2012/11/17 18:24:40 (753 Okuma)

Çeçenistan Belgeseli - Pusula Programı 1996

Mithat Bereket'in 1996 yılında Pusula programı için hazırlayıp sunduğu Çeçenistan belgeseli, Çeçenistan'da yaşanan Rus vahşetini gözler önüne seriyor. Çeçenistan'da yaşanan dramın işlendiği belgeselde ayrıca Çeçen insanı, Çeçen kültürü ve Çeçen tarihi hakkında da bilgiler veriliyor. Ayrıca Şamil Basayev ile yapılan samimi bir röportaj da yer alıyor
Dünden Yarına - Çeçenistan

yorum?
:
Tarih: 2012/11/17 18:15:37 (868 Okuma)

Güney Osetya'daki saldırı anı...2008 yılında Güney Osetya'nın bağımsızlığını ilan etmesi, Gürcistan'ın müdahalesi ve Rusya'nın da karşılık vermesiyle tırmanan gerilim ve bu gerilim ve çatışmaların savaşa kadar uzanması yine bir haber kameramanı tarafından anlatılıyor.

Haberin Devamı... | 1587 kelime | yorum?
(1) 2 »

Rastgele Haber