bilgekent'

Evcil Hayvanlar

Yaban Hayat

(1) 2 3 4 ... 48 »
Teknoloji Haberleri :
Tarih: 2017/1/19 4:48:41 (853 Okuma)

Türk Astrofizikçi yeni gezegen keşfetti

Ülkemizde gurur mimarileri olarak yeni bir yapı taşı daha yükseldi. Dünya'dan 359 milyon ışık yılı uzaklıkta bir galaksi keşfedildi. Üstelik bu galaksiyi başörtülü bir Türk Astrofizikçi Burçin Mutlu Pakdil tarafından keşfedildiği gibi, fotoğrafları çekilip modellenen galaksiye Burçin adı verildi. Gök Bilimciler tarafından daha önce hiç karşılaşmadıkları türde PCG 1000714 adını verdikler yeni bir galaksi türü keşfedildi. Yapılan araştırmalardan sonra seyrek görüldüğü anlaşılan Hoag tipi galaksilerin bir sınıfına ait görüntülere ulaşıldı. Eliptik yapısı ile detaylar ortaya çıkarken, çalışmalar Minnesota Duluth Üniversitesi ve Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müzesi'nde bulunan Bilim Adamları tarafından yapıldı. Olaylar buraya kadar normal bir şekilde seyrediyor aslında. Bundan sonrasında ise Minnesota Astrofizik Enstitüsü'nde lisansüstü öğrencisi olarak okuyan Burçin Mutlu Pakdil bu gezegeni keşfetti. Bulduğu gezegen hakkında konuşan Burcu "Hoag tipi galaksiler dairesel bir şekilde yuvarlak çekirdeklere sahiplerdir. Gözle görünür şekilde onları bağlayan hiç bir şey bulunmamaktadır. Büyük çoğunluğu ise samanyolu gibi disk şeklinde bulunur. Sıra dışı görünümleri bir kenara, gök bilimcilere galaksilerin nasıl oluştuğu konusunda önemli bilgiler verir." dedi.
Burçin Mutlu ve ekip Şili dağlarında geniş çaplı kullandıkları teleskop sayesinde Güney Yarım Küre üzerinde kolayca gözlemlenebilen galaksilere yoğunlaştı. Sonrasında ise görüntüler toplanırken bu galaksinin iki ana özelliklerini (yaş, dış halka tipi, merkez gövdesi) belirlediler. Araştırmaların sonunda ise kırmızı ve yaklaşık olarak 5.5 milyar yıllık yeni gezegeni keşfettiklerini doğruladılar. Araştırmacılar fotoğraflarını çektiği modelin ikinci iç yapısını gözlemledi ve ölçümledi. Sonrasında ise yeni bulunan gezegene Burçin adı verildi. Şimdi ise yeni gezegene "Burcin's Galaxy" adı ile hitap ediliyor
.

yorum?
Guvercin :
Tarih: 2016/5/10 23:26:38 (1187 Okuma)

GÜVERCİNLERDE İSHAL VE TEDAVİSİ
GÜVERCİNLERDE İSHAL VE TEDAVİSİ
Kuşunuzun dışkısı su şeklinde ve içinde bir miktar katı kısım var ise , su gibi sıvı dışkının içerisindeki katı dışkı küçük ve sosis şeklindeyse paramaksi virüs hastalığının işaretidir. Şayet dilim dilim kesilmiş salam şeklinde ise koksidiyoz veya salmonella belirtisidir. Kümeste ortalama 10 adet kuştan 3 adet'i bu şekilde dışkıya sahipse paniğe gerek yok. Ancak tam tersi bir istatistik varsa hemen müdahele yapmak gerekir yoksa ağır kayıplar görülebilir.
İshal tedavisi;
İshal'e yardımcı olmak için kuşlarınızın suyana elektrolit verebilirsiniz. Şayet elektrolit temin edemezseniz bulamazsanız kendiniz yapacaksınız.
Gerekli malzemeler; (1 Litre su için)
1 çay kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
İşte size ev yapımı elektrolit geçmiş olsun , kuşlarımıza dikkat edelim.
ÖNKORUMA
Sıkışık olmayan ve sağlık koşullarına uygun güvercinlikler kuşçuluğu tehdit eden bu yeni hastalıkla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Aşısı henüz yoktur.
TEDAVİ
Hastalığa karşı bir şey yapılamamaktadır. Ortaya çıkan sonraki enfeksiyonların tedavileri de o hastalıkların ilaçları ile yapılmalıdır.

Haberin Devamı... | 15333 kelime | yorum?
:
Tarih: 2016/3/28 1:56:24 (1196 Okuma)

Başkan"Muhsin YAZICIOĞLU" Belgeseli 2016
Yapımcı, yönetmen ve oyuncu Ahmet Yenilmez'in yönettiği, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamının drama türüyle ele alındığı Başkan "Muhsin Yazıcıoğlu" belgeseli
önetmen Ahmet Yenilmez, belgesele ilişkin, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölmeden önce kendisinden film yapmasını istediğini söyledi.

Şu anda istediği filmleri çektiğini belirten Yenilmez, "Bu belgeselde Muhsin Bey’in annesi Fidan Hanım'ın son konuşması var. Mevlüt Çelik'in son konuşması da var. Seyirciler, hiçbir kanalda, görsel ve yazılı medyada görülmemiş, anlatılmamış bir Muhsin Yazıcıoğlu belgeseli izleyecekler." dedi.

"12 Eylül detaylı şekilde ele alınmadı"

Yenilmez, 12 Eylül döneminin sanat camiası tarafından detaylı şekilde ele alınmadığını aktardı.

Topluma ayna tutması gereken sanat camiasında 12 Eylül döneminin "ahlaklıca" hiç işlenmediğini dile getiren Yenilmez, "Hep sol taraftan bir hesaplaşma oldu. Sağ tarafta ise sanatsal noktadaki insan azlığından dolayı bir anlatım eksikliği vuku buldu. Nazım Hikmet yokluk içinde ölmüştür. Ama Nazım Hikmet'in tiyatrosunu yapanlar, kitaplarını basanlar holding oldular. Biz bunu rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile hep konuşurduk." ifadelerini kullandı.

yorum?
:
Tarih: 2014/1/10 20:34:04 (938 Okuma)

Haberin Devamı... | 157 kelime | yorum?
:
Tarih: 2014/1/8 0:09:06 (1287 Okuma)

Başkent Amsterdam’da cumartesi günü yaşanan kurşunlanma olayının esrarı hala çözülemedi. 39 yaşındaki Aytaş Göraler, çocuklarını gözü önde yakın mesafeden kurşunlanarak öldürüldü.

Orjinal resmi görmek için tıklayın

Haberin Devamı... | 3998 kelime | yorum?
(1) 2 3 4 ... 48 »

Rastgele Haber

  • [2014/1/10] -
  • [2013/12/16] -
  • [2013/11/19] Bunu Biz Yaptik Trt Belgesel -
  • [2013/3/3] -
  • [2013/1/30] - Kurtlar Vadisindeki ihtiy...
  • [2012/10/14] -
  • [2012/9/29] Yabani hayvanlar -
  • [2012/9/29] -
  • [2012/9/29] - Eylemler sorumsuzca
  • [2012/9/25] -